See Isomaa on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "iso",
"3": "maa"
},
"expansion": "iso + maa",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "iso + maa",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Isomaa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaata",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomain",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaataan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomailtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomainansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomainensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Isomaa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Isomaa",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Isomaa",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Isomaa-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈisoˌmɑː/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠o̞ˌmɑ̝ː]"
},
{
"rhymes": "-ɑː"
}
],
"word": "Isomaa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "iso",
"3": "maa"
},
"expansion": "iso + maa",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "iso + maa",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Isomaa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaata",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomain",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaataan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaahansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomailtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomailleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomainaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomainansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Isomaattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomaittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Isomaineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Isomainensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Isomaa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Isomaa",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Isomaa",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish maa-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑː",
"Rhymes:Finnish/ɑː/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈisoˌmɑː/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠o̞ˌmɑ̝ː]"
},
{
"rhymes": "-ɑː"
}
],
"word": "Isomaa"
}
Download raw JSONL data for Isomaa meaning in All languages combined (19.8kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Isomaa",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Isomaa",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.